Meny
Stäng
Våra sajter
Tillbaka till menyn

Finalister genom åren

Här kan du se alla pristagare och finalister genom åren av SM Unga Bagare.

2019

1:a plats: Fanny Johansson
2:a plats: Gabriel Olsson
3:e plats: My Lindqvist
4:e plats: Malin Nordberg

Övriga finalister:
Patricia Eren från Södertälje
Michaela Salmons från Grycksbo
Klara Fransson von Euler Chelpin från Nacka
Axel Roth från Linköping
Lisa Dagnäs från Kristdala
Erik Strindberg från Umeå

 

2018

1:a plats: Montadar Kanbar
2:a plats: Maja Westlund
3:e plats: Emelie Morelius
4:e plats: My Lindqvist

Övriga finalister:
Amanda Andersson från Varberg
Lisa Linghäll från Kristianstad
Jennie Svensson, 19 år, från Fjälkinge. Studerar på Yrkeshögskolan i Kristianstad.
Lovisa Wiksten från Borås
Gabriel Olsson från Kristianstad
Martina Andersson från Värmdö
Patricia Eren från Södertälje

 

2017

1:a plats: Tintin Larsson
2:a plats: Linn Eriksson
3:e plats: Pernilla Boström
4:e plats: Agnes Johansson

Övriga finalister:
Henning Weimarck från Göteborg
Kristin Björnland från Göteborg
Isabelle Lundin från Nyköping
Josefina Jaktlund från Stockholm
Malin Käll från Strängnäs
Maja Jansson från Göteborg

 

2016

1:a plats: Lina Andersson
2:a plats: Tintin Larsson
3:e plats: Anna Säll
4:e plats:Julia Dissieux

Övriga finalister:
Emma Gustafsson
Malin Nordberg
Rasmus Westman
Katharina Wedberg
Melinda Johansson
Michaela Claesson

 

2015

1:a plats: Amanda Gustavsson
2:a plats: Amanda Bäckström
3:e plats: Anna Säll
4:e plats: Cornelia Skalin

Övriga finalister:
Victoria Johansson
Natalie Bergström
Elin Johansson
Mångs Amalia Andersson
Louise Gidlund Enblom
Hampus Svensson

 

2014

1:a plats: Sabina Karlsson
2:a plats: Kim Lund
3:e plats: Amanda Gustavsson

 

2013

1:a plats: Sara Fjärrstrand
2:a plats: Sara Lidell
3:e plats: Emelie Borgström

 

2012

1:a plats: Susanna Söderman

 

2011

1:a plats: Madeleine Thell

 

2010

1:a plats: Julia Bergstedt

 

2009

1:a plats: Helena Henriksson

 

2008

1:a plats: Oscar Målevik

 

2007

1:a plats: Jeanette Sjöö

 

2006

1:a plats: Moa Brink

 

2005

1:a plats: Roy Fares

 

2004

1:a plats: Nina Johansson

 

2003

1:a plats: Sara Wennerberg

 

2002

1:a plats: Håkan Johansson

 

2001

1:a plats: Anna Björlin (då Anna Arvids)

 

2000

1:a plats: Olof Jönsson

 

1999

1:a plats: Niklas Nielsen

 

1998

1:a plats: Mikael Lundmark

 

1997

1:a plats: Erik Hedman

 

1996

1:a plats: Per Olof Henriksson

 

1995

1:a plats: Daniela Erkelenz

 

1994

1:a plats: Anicka Larsson

 

1993

1:a plats: Ann-Louise Stolt
2:a plats: Malin Karlsson
3:e plats: Jessica Fältman

 

1992

1:a plats: Martin Isaksson
2:a plats: Mats Persson
3:e plats: Hans Thunberg

 

1991

1:a plats: Nils Sonesson
2:a plats: Annika Nilsson
3:e plats: Mats Persson

 

1990

1:a plats: Oskar Frising
2:a plats: Lotta Högberg
3:e plats: Nils Sonesson